Helium

Blockchain umożliwił zdecentralizowanie różnych rzeczy, a jedną, która jest niezwykle interesująca, będzie decentralizacja bezprzewodowych sieci. Nazywana jest ona Helium Network i bardzo szybko się rozwija, dzięki niej można wydobywać kryptowalutę helium bez konieczności uruchamiania energochłonnego i przy tym także drogiego serwera. Kryptowaluta helium może być wydobywana na wielu urządzeniach, przy niewielkim zużyciu energii. Do jej wydobywania służy koparka helium. Warto dowiedzieć się, na czym to wszystko polega i umożliwić sobie korzystanie z sieci helowej i zarabianie na kryptowalutach.

Zacznij zarabiać na  kryptowalucie HNT dzięki darmowej koparce Helium

Ihub global – darmowa koparka helium

Ihub global to platforma która umożliwia kopanie kryptowaluty Helium. Ihub global wypożycza nam koparkę Helium, dzięki której możemy zacząć kopać kryptowalutę HNT. Koparka Helium pobiera około 5W prądu oraz minimalnie wykorzystuje łącze internetowe.

Hotspot zarabia wówczas kiedy jakieś urządzenie skorzysta z naszej sieci (np. lokalizatory, smartbandy itp.). Zasada działania jest prosta, polega na łączeniu w sieć hotspotów oddalonych od siebie o minimium 300 metrów.  Zarobki uzależnione są przede wszystkim od lokalizacji, oraz czy pobliżu znajdują się inne hotspoty.

Jak zacząć?

1.Zarejestruj się w iHub Global

Zarejestruj swoje konto w iHub Global i uzyskaj dostęp do oprogramowania HeliumTrack

2.Postępuj zgodnie z krokami

Postępuj zgodnie z łatwym szkoleniem wideo krok po kroku, które pomoże Ci rozpocząć pracę z iHub Global

3. Zarezerwuj swój Hotspot

Zarezerwuj bezpłatne wdrożenie Helium Hotspot od iHub Global (wymagana weryfikacja)

4. Rozwijaj swoją sieć

Zaproś innych do iHub, aby rozwijali swoją sieć i zwiększali swój potencjał nagród

Dołącz do iHub Global

 

Sieć The People’s Network oraz Helium – czym są?

Sieć The People’s Network utworzona przez przedsiębiorstwo Helium, pozwala na właściwe łączenie ze sobą niskich poborów mocy, solidnego zasięgu w miejskich lokalizacjach oraz najwyższego poziomu bezpieczeństwa, kiedy wydobywana jest chociażby kryptowaluta helium. Rowery, auta, deskorolki, hulajnogi – rozwiązania w zakresie szeroko rozumianej mobilności, bardzo szybko zdobywają świat i przenoszą się z aglomeracji miejskich, a tak naprawdę rozprzestrzeniają się również na inne terytoria. Urządzenia dysponujące technologią Helium, nie będą wymagały zawierania żadnych umów z operatorami sieci komórkowych, celem przekazywania danych z czujników do właściwej aplikacji. Za sprawą standardowych modułów radiowych urządzenia, takie jak koparka Helium, mogą zostać zlokalizowane bez konieczności skorzystania z pochłaniających wiele energii komórkowych sieci. Inną korzyścią jest zapobieganie ewentualnym kradzieżą i optymalizowanie wykorzystania wszystkich aktywów. Dobra kultury, wśród których należy wymienić chociażby rzeźby i obrazy albo bardzo rzadkie przyrodnicze okazy, wymagać będą specjalistycznego mikrozarządzania – w tym przypadku także niezwykle przydatne stają się czujniki szkodliwych środowiskowych czynników środowiskowych, wilgotności czy też temperatury, zaś urządzenia dostarczone w ramach IoT są niezbyt drogie, dysponują ogromnym zasięgiem i potrafią zapewnić długoletnią żywotność baterii bez konieczności ciągłego zaglądania pod pokrywę. Korzyści może być naprawdę mnóstwo.

People’s Network to pierwsza spośród bezprzewodowych sieci peer-to-peer, która zapewni nam ekonomiczne oraz bezpieczne przesyłanie danych do, jak i z sieci, dzięki zastosowaniu urządzeń Internetu rzeczy, takich jak koparka helium, która wykazuje mały poziom poboru mocy.

Wydobycie kryptowaluty helium za pomocą helium Hotspota, przebiega z zastosowaniem nowej koncepcji Proof od Work, która służy celem wydobywania kryptowalut, nazywanej Proof of Coverage. Helium opublikowało swoją własną białą księgę, która definiuje Helium Network Token, jak i Helium Blockchain, żeby służyć głównie wizji tworzenia globalnej sieci peer-to-peer LongFi przy pomocy standardowego radiowego połączenia LoRa, które stosowane jest przez IOT z Blockchain Helium. Omawiane Hotspoty będą w stanie zapewnić zasięg sieci bezprzewodowej dla milionów urządzeń, które znajdują się w niezbyt dużej odległości. Dzieki temu może działać koparka helium, co z kolei sprawia, iż naszą własnością może stać się wydobyta kryptowaluta helium. 

Jak i gdzie możemy nabyć Helium?

Kryptowaluta helium dostępna jest do łatwego kupienia na wielu platformach giełdowych oraz brokerskich. Jednakże znalezienie tego odpowiedniego i w pełni bezpiecznego portalu, który zaoferuje nam najlepsze usługi, jak również będzie dopasowany do naszego budżetu, może być dosyć problematyczne.

Nieregulowanych platform, na których dostępna jest kryptowaluta helium, nazywane DEX-ami, powinniśmy bezwzględnie unikać, gdyż ryzyko ewentualnego oszustwa jest na nich sporo wyższe, aniżeli na serwisach renomowanych. Za każdym razem powinniśmy wybierać takie platformy, które kładą bezpośredni nacisk na środki do weryfikowania tożsamości, które wymagane są przez normy KYC. Helium cena zależeć będzie przede wszystkim od jej pozycji na giełdzie.

Helium Blockchain

Helium Blockchain korzysta z zupełnie nowego algorytmu konsensusu, który nazywany jest Proof or Coverage. Sieć główna dla Blockchain uruchomiono w lipcu 2019 roku i od tej chwili uległa ona znacznemu rozrostowi, przede wszystkim w Europie Zachodniej oraz w Ameryce Północnej. Helium Blockchain skrywa się za największą na świecie siecią LoRaWAN i zapewnia zachęty pod postacią HNT, które mogą być również wydobywane przez koparki helium. 

Dowód pokrycia

Dowód pokrycia jest nowym algorytmem, który został stworzony specjalnie dla helu. Odpowiedzialny jest za sprawdzanie, czy hotspoty w sieci są zlokalizowane fizycznie tam, gdzie mają być, i czy w uczciwy sposób reprezentują zasięg bezprzewodowej sieci, który tworzony jest przez hotspot dla ich lokalizacji.

Dlaczego dowód ubezpieczenia?

To, czy dana koparka helium i sieć helium odniesie sukces, zależne będzie od tego, czy możliwie jest zapewnienie niezawodnego zasięgu bezprzewodowej sieci dla podłączonych urządzeń, które z niej korzystają. Wymaga to pewnego algorytmu pracy, który został utworzony specjalnie celem spełniania takiego przypadku zastosowania. Za sprawą Proof of Coverage Blockchain oraz sieć helu, będą w stanie wykorzystywać oryginalne właściwości zapewnione przez radiową częstotliwość do wytworzenia dowodów, które pozostają ważne dla osób korzystających z sieci i dla samej sieci. Szczególnie dowód pokrycia, będzie się opierał na trzech niżej wymienionych cechach:

 • RF porusza się z prędkością światła bez żadnych opóźnień,
 • moc odbieranych sygnałów RF, pozostaje odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości od nadajników,
 • RF posiada dosyć ograniczoną fizyczną propagację, a więc i odległość.

Za sprawą tychże właściwości Blockchain zawsze będzie używać mechanizmów wyzwań PoC celem przesłuchiwania Hotspotów, jeśli chodzi o ich zasięg oraz lokalizację. Umożliwia to sieci Helium ciągłe korzystanie z wygenerowanych danych do ostatecznego weryfikowania dokładniejszego bezprzewodowego zasięgu, który zapewniony zostaje przez hotspoty znajdujące się w sieci.

Wyzwania mające związek z dowodem pokrycia

Wyzwanie PoC jest dyskretną jednostką pracy, którą wykorzystuje algorytm Proof of Coverage. W przeciągu niecałych dwóch lat od chwili uruchomienia sieci Helium, doszło do pojawienia się dziesiątek milionów wyzwań generowanych oraz przetwarzanych przez blokowy łańcuch helu. Kiedy każde z nowych wyzwań zostaje wydane i przetworzone, blokowy łańcuch helu dostaje oraz rejestruje większą ilość informacji związanych z jakością sieci.

Wszelkie wyzwania mające związek z PoC, obejmować będą trzy różne od siebie role w sieci:

 • challenger – to hotspot, który tworzy oraz wystawia wyzwania POC. Hotspoty mogą wystawiać wyzwania mniej więcej z częstotliwością raz na 240 bloków,
 • nadajnik – nazywany także wyzwaniem, hotspot ten pozostaje celem wyzwania i odpowiada za przesył (albo zasygnalizowanie) pakietów wezwania, żeby mogły być one potencjalnie obserwowane przez inne dostępne hotspoty, które znajdują się w niedalekim położeniu geograficznym,
 • świadczyć – to hotspoty znajdujące się w niedalekiej odległości geograficznej od nadajnika, które odpowiadają za zgłaszanie istnienia pakietu wezwania po jego uprzednim przesłaniu.

Jak zarabiać tokeny HNT?

W czasie, kiedy altruistyczna idea wspomagania sieci dzięki uruchomieniu Hotspot, jest jak najbardziej mile widziana, fakt, iż Helium chce nam zaoferować tokeny HNT w roli zachęty, mówi nam, iż większość ludzi nie będzie po prostu pomagała tej sieci z serca. Niemniej jednak opcja otrzymania motywacyjnych nagród oznacza dla nas, iż możemy zarabiać tokeny, jeśli w naszym domu zostanie uruchomiona helium koparka. 

Hel rozdziela zawsze przyznawane nagrody do Hotspotów, które je zdobyły z końcem każdej z epok. W Helu każda z epok, to 30 bloków, zaś sieć ma na celu tworzenie każdego spośród bloków przez czas 60 sekund. Dlatego też teoretyczny całkowity czas epoki, to 30 minut.

Począwszy od kwietnia 2021 roku, 65 procent nagród przyznawanych za wydobycie, trafia do Hotspotów w roli zachęty, zaś reszta zostaje przekazana do Helium Inc. Hotspoty to nie tylko kopanie helium, ale również otrzymywanie nagród za niżej wymienione czynności:

 • wzięcie udanego udziału w procesie weryfikacji w roli celu (jako wyzwania),
 • przedłożenie istotnego dowodu wyzwania pokrycia (w roli pretendenta),
 • pełnienie funkcji członka danej grupy konsensusu,
 • przesył danych z urządzenia poprzez sieć,
 • będąc świadkiem wyzwania, które dotyczy dowodu pokrycia.

Podział 65 procent nagród za Hotspoty, przestawia się następująco:

0,95 procent to wyzwania 

Hotspoty wybierane są przez sieć celem przesyłania wyzwań, wiadomości odpowiednio zaszyfrowanych poprzez sieć do docelowej grupy wybranych Hotspotów. Proof of Coverage wykorzystuje konkretne wyzwania celem poddania sprawdzeniu bezprzewodowej sieci. Hotspoty mogą wygenerować wyzwania z dowolnie wybranego miejsca, nie tylko do Hotspotów usytuowanych w niedużej odległości.

Dowód pokrycia to 5.31 procent

Hotspoty, mogą zarabiać część spośród HNT za branie udziału w programie o nazwie Proof-of-Coverage oraz poddanie sprawdzeniu zasięgu bezprzewodowej sieci rówieśników. Kwota, którą zarobi każdy z Hotspotów, zależna będzie od tego, jak często będzie on zaangażowany bezpośrednio w działania mające związek z dowodami pokrycia.

Świadkowie to 21.24 procent 

Hotspoty monitorujące oraz raportujące aktywność wykazywaną przez Proof-of-Coverage, dostają część spośród HNT w zależności od tego, ilu aktywności były świadkami, jak i od skalowania nagrody za dane wyzwania.

Transfer danych w sieci to 32.5 procent

HNT dystrybuowany jest do Hotspotów przesyłających dane z urządzeń, które znajdują się w danej sieci. Liczba HNT przydzielana jest zawsze proporcjonalnie, na podstawie liczby danych wysyłanych poprzez Hotspot.

Grupa Consensus to 6 procent 

Hotspoty do Consensus Group, wybiera się losowo celem przeprowadzenia zadań, w tym poddania sprawdzeniu transakcji oraz opublikowania zupełnie nowych bloków w całym łańcuchu bloków. Członkowie grup, mogą otrzymać część spośród 6 procent przekazywanych danej grupie konsensusu.