Dla użytkowników Internetu szybkość ma niebagatelne znaczenie. Nic nie denerwuje bardziej niż długo ładujące się strony czy zacinające się filmy. Wybierając optymalny dla siebie rodzaj połączenia w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się prędkością, którą może nam zaoferować. Internet światłowodowy to bardzo szybki internet, dzięki czemu korzystanie z internetu stanie się jeszcze bardziej komfortowe.
Czym jest światłowód?
Internet światłowodowy to pojęcie, które dla wielu może brzmieć znajomo. Spotykamy się z nim przy okazji reklam i ofert różnych operatorów. Być może kojarzymy już tę technologię z szybkim dostępem do sieci, ale jak wielu z nas byłoby w stanie w prosty sposób wytłumaczyć, czym jest światłowód? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest skomplikowana i nie trzeba być specem od informatyki, aby zrozumieć mechanizmy wykorzystywane do uzyskania połączenia. Nazwa – Internet światłowodowy wiąże się z rodzajem kabli, które są używane w tego rodzaju instalacji. Światłowód to kabel ze szklanymi włóknami. Dzięki tej specyficznej budowie może on przewodzić impulsy światła z zawrotną prędkością. System ten bardzo często porównywany jest do autostrady, którą mkną do nas pakiety danych, niezbędne do obsługi połączenia sieciowego. Któż nie chciałby, aby z jego domowego Internetu korzystało się tak komfortowo, jak z drogi szybkiego ruchu? Przed podjęciem ostatecznej decyzji o podłączeniu się do światłowodu, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.
Światłowód, a inne rodzaje połączeń
Nie bez powodu mówi się, że Internet światłowodowy zrewolucjonizował metody korzystania z sieci. Zanim to rozwiązanie pojawiło się na polskim rynku, mieliśmy do wyboru m.in.:
- łącza telefoniczne
- usługi operatorów telewizji kablowej
- łącza radiowe
- mobilne łącza sieci komórkowych
- łącza satelitarne
Mimo że opcji wydaje się całkiem sporo, to każda z nich ma wiele wad. Czasy, kiedy większość połączeń była nawiązywana przez łącza telefoniczne można już zaliczyć do historii. Koszt takiego połączenia był uzależniony od wykorzystanych impulsów, a sama jakość Internetu pozostawiała wiele do życzenia. Kolejne połączenie kablowe, czyli Internet oferowany przez operatora telewizji kablowej jest już nieco nowocześniejszym rozwiązaniem. Na wielu miejskich osiedlach metoda ta nadal należy do jednej z popularniejszych.Nie da się jednak ukryć, że jeśli zależy nam na naprawdę dobrej prędkości, to zwykła infrastruktura kablowa może nas zawieść. Łącza radiowe eliminują problemy związane z okablowanie. Ich największą zaletą jest duży zasięg nadajników. Jednak i w tym wypadku ograniczeniem jest prędkość transferu. Mobilne łącza sieci komórkowych to idealne rozwiązanie dla osób, które dużo czasu spędzają w podróży. Wszyscy użytkownicy przyznają jednak, że denerwujące mogą być problemy z zasięgiem, które uniemożliwiają komfortowe korzystanie z Internetu. Ostatnią opcją są łącza satelitarne, które najczęściej wykorzystują mieszkańcy bez dostępu do Internetu światłowodowego lub kablówki. Niestety połączenie to jest najbardziej podatne na zmiany warunków pogodowych i bardzo awaryjne.
Jak widać światłowód wyróżnia się na tle pozostałych rozwiązań nie tylko prędkością, ale też wysoką jakością połączenia. Awarie w przypadku tej technologii zdarzają się sporadycznie, a ceny usługi są porównywalne z innymi systemami.
Czy Internet światłowodowy może mieć każdy?
Niestety tutaj pojawia się pierwsze “ale”. Światłowód w domu to przywilej, na który nie każdy może sobie pozwolić. Nie chodzi tutaj o specjalne wymagania sprzętowe czy zawrotne ceny, ale o infrastrukturę, do której możemy nie mieć dostępu. W komfortowej sytuacji są przede wszystkim mieszkańcy nowych osiedli. Tam większość mieszkań wyposażona jest w odpowiednie podłączenia do sieci światłowodowej. Operatorzy, widząc zainteresowanie tą technologią, starają się wyposażyć nawet starsze budynki w odpowiednie okablowanie. Niestety jak do tej pory, światłowód do domu nie jest opcją, którą mogą brać pod uwagę mieszkańcy wsi.
Ile urządzeń może korzystać ze światłowodu?
Łącza kablowe mają jedną zasadniczą wadę. W podstawowej formie może z nich korzystać zaledwie jedno urządzenie. Podobnie jest w tym wypadku. Światłowód do mieszkania wymaga dodatkowego zakupu rutera, jeśli ma być przeznaczony do korzystania przez kilka osób na różnego rodzaju sprzęcie. Co ważne, liczba użytkowników nie wpływa na jakość połączenia. Aby zachować najlepsze parametry łącza, musimy rozsądnie wybrać ruter. Jedynie on może nieco spowalniać nasz dostęp do sieci. Na rynku znajdziemy sprzęt bardzo zróżnicowany technicznie i cenowo. Światłowód w mieszkaniu wymaga takiego urządzenia, które obsługuje wysokie prędkości przesyłu. Przepustowość Wi-Fi to podstawowy parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Komfort korzystania z domowej sieci może być też zależny od zasięgu, jaki oferuje ruter. Jest to szczególnie istotna kwestia dla tych, którzy mają pokaźny metraż mieszkaniowy. Skoro już inwestujemy w Internet światłowodowy, to powinno zależeć nam na tym, aby w pełni wykorzystywać jego możliwości. Zakup rutera to jednorazowy wydatek. Warto wybrać sprzęt, który nie będzie ograniczał naszej swobody w łączeniu się z siecią.
Jaką prędkość może osiągać Internet światłowodowy?
Wartości szybkości łącza, które oferuje światłowód są naprawdę imponujące. Dotychczasowe technologie umożliwiały połączenia w zakresie 8-10 Mb/s. Przy takim wyniku Internet światłowodowy rzeczywiście jest bezkonkurencyjny. Średnie przepustowość tego typu łącza to 100, 300 lub 600 Mb/s. Na rynku możemy znaleźć nawet oferty dostawców, którzy proponują prędkość 1000 Mb/s. Takie parametry zapewniają komfort korzystania z sieci, o której do tej pory trudno było nawet marzyć. Oczywiście dostawcy internetu światłowód graja kluczową rolę w kwestii prędkości, której możemy się spodziewać. Ale nawet przepustowość z niższej półki – na poziomie 100 Mb/s robi wrażenie. Zwłaszcza, gdy przejdziemy do zestawienia kosztów. Światłowód nie jest opcją droższą od pozostałych. Ceny prezentują się różnie, w zależności od miejsca docelowego podłączenia Internetu oraz oferty operatora, ale i tak wypadają one konkurencyjnie na tle innych rozwiązań. Dodatkowe korzyści możemy czerpać decydując się na pakiet usług u jednego dostawcy.
Czy światłowód to tylko Internet?
Światłowód – internet to opcja podstawowa. Technologia oparta na kablach ze szklanymi włóknami w rzeczywistości może być wykorzystywana także do przesyłu inny treści. Przede wszystkim w grę wchodzi telewizja oraz telefon stacjonarny. Operatorzy bardzo często właśnie te trzy usługi proponują przy jednorazowym podłączeniu do infrastruktury światłowodowej. Sam światłowód do komputera, gdzie bazą jest połączenie Internetowe, to korzystna opcja. Jeśli możemy przy okazji skorzystać z tańszej, a dobrej jakościowo telewizji, to na pewno powinniśmy tę możliwość rozważyć. Warto porównać sobie obecne rachunki za tego rodzaju media z ofertami operatorów, którzy działają w naszej okolicy. Telewizja dostarczana światłowodem nie ma ograniczeń pod względem dostępności poszczególnych kanałów. Wszystkie te, które oglądamy dzięki kablówce lub satelicie, będziemy mogli również oglądać dzięki technologii światłowodowej.
Jak zamówić światłowód?
W pierwszej kolejności, jeśli już interesuje nas Internet światłowodowy, musimy sprawdzić, czy w naszym miejscu zamieszkania mamy możliwość podłączenia się do sieci. Jeśli nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się tego na własną rękę, powinniśmy skontaktować z operatorami, którzy ową usługę świadczą. To od nich powinniśmy otrzymać informację, czy na naszym osiedlu istnieje możliwość skorzystania z infrastruktury światłowodowej. Bardzo często jednak już dzięki ogłoszeniom na chociażby klatkach schodowych, możemy zorientować się, czy skorzystanie ze światłowodu jest możliwe, a jeśli tak – to za pośrednictwem jakiego dostawcy. Większość dostawców Internetu w Polsce oferuje już połączenia za pomocą kabli ze szklanymi włóknami. Bywają jednak takie sytuacje, że w danym budynku mieszkalnym swoją sieć ma zainstalowaną zaledwie jeden z nich. W związku z tym nie musimy porównywać ofert różnych firm, a jedynie różnego typu rozwiązań.
Czy ze światłowodu możemy korzystać tylko w domu?
Wszystkie zalety technologii światłowodowej zaczynają przyciągać do niej coraz szersze grono odbiorców. Wśród nich są także przedsiębiorcy, którzy chcieliby skorzystać z tego rozwiązania w swoich firmach. Internet światłowodowy dla firm jest jak najbardziej trafionym pomysłem. Ten rodzaj łącza zapewnia nie tylko szybki dostęp do sieci, ale także bezpieczeństwo naszych danych. Wielu operatorów decyduje się na darmową instalację światłowodu w siedzibach firm. Co ważne, instalacja odbywa się bez konieczności przeprowadzania remontu. Monterzy nie naruszają struktury ścian, a cały proces przebiega stosunkowo szybko. Warto podkreślić również, że kable w tej technologii zaprojektowane są tak, aby zachowały wysoką jakość przez co najmniej 40 lat. Dodatkowo firmy dostarczające Internet światłowodowy mogą skorzystać z indywidualnych projektów poprowadzenia sieci oraz kilku różnych metod maskowania kabli.
Dodatkowe zalety internetu światłowodowego
Szybkość połączenia to zaleta, o której mówią wszyscy. Nie jest jednak jedyną w tego typu rozwiązaniu. Bardzo ważna dla komfortu użytkowania jest też stabilność łącza. Dzięki technologii światłowodowej nasze połączenie jest ciągle na tym samym poziomie. Nie obserwujemy, żadnych zaników sygnału ani spowolnienia spowodowanego dużą liczbą użytkowników. Zła pogoda także nie zakłóci jakości połączenia. Kolejnym plusem jest nowoczesność tego typu łącza. Sieć światłowodowa jest jednym z nowszych systemów, który na dodatek wciąż się rozwija. Dzięki zastosowaniu tej techniki możemy bez ograniczeń korzystać z wysokiej jakości treści dostępnych w Internecie. Poza tym nie jest tajemnicą fakt, że Internet światłowodowy będzie stanowił o przyszłości najnowszych technologii. Coraz więcej osób może korzystać z dostępu do światłowodów. A te wraz z rozwojem usług komunikacyjnych będą oferowały coraz więcej korzyści.